Ostrzeżenia 23.06.2026

Upały: nie zostawiaj zwierząt ani dzieci w aucie

W upały nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w samochodzie - grozi utrata życia, mandat do 1000 zł i nawet 3 lata więzienia.

Komenda Powiatowa Policji

Romualda Traugutta 3, 59-300 Lubin

Funkcjonariusze apelują do dorosłych o rozwagę podczas upałów. Nawet jeśli wydaje się, że załatwienie sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich podopiecznych w samochodach.

Brak rozwagi może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego, a troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara do 3 lat więzienia.

Wysokie temperatury, w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni, są bardzo niebezpieczne. Nie zostawiajmy w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. W upałach wnętrze pojazdu przypomina szklarnię, w której temperatura może przewyższać tę na zewnątrz. Mandat karny do 1000 zł to najmniejsza konsekwencja.

Gdy zauważymy, że jakaś osoba lub zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, nie pozostawajmy obojętni - zgłośmy to policji dzwoniąc na numer alarmowy 112. W okresach wysokich temperatur należy zapewnić zwierzętom stały dostęp do świeżej i czystej wody oraz miejsca zacienionego, które chroni przed słońcem. Szczególną uwagę zwracajmy na zwierzęta przebywające na posesjach, w kojcach, zagrodach oraz na pastwiskach.

Policjanci podkreślają, że jeśli stwierdzą, iż długotrwałe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mogą użyć wszelkich niezbędnych środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu - włączając w to wybicie szyby.

Źródło: policja.gov.pl

PK

Piotr Kraszewski

Relacjonuje transport i bezpieczeństwo w mieście, szybko reagując na zdarzenia i informacje od mieszkańców.

Więcej artykułów →

Udostępnij: