Policja z Lubina nieustannie odbiera zgłoszenia od obywateli, którzy stali się ofiarami oszustw związanych z wiadomościami tekstowymi. Przestępcy, wykorzystując fałszywe SMS-y, opróżniają konta bankowe swoich ofiar. Wystarczy jedno kliknięcie w zmanipulowany link dołączony do SMS-a, aby oszuści uzyskali dostęp do środków na koncie.

Przykładowe oszustwa obejmują wiadomości dotyczące nieuregulowanych płatności za przesyłki lub niekompletne adresy dostawy. Policjanci z Lubina apelują o czujność i nieklikanie w podejrzane linki w SMS-ach. Oszustwa te występują również w innych częściach regionu dolnośląskiego.

Oszuści często podszywają się pod firmy kurierskie lub sieci sklepów, wysyłając fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę za energię, gaz czy inne usługi. Jedna z mieszkanek Wrocławia doświadczyła tego na własnej skórze, tracąc prawie 1000 zł po kliknięciu w link w SMS-ie, który umożliwił oszustom dostęp do jej konta bankowego.

W przypadku wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, zaleca się kontakt z firmą kurierską lub inną odpowiednią instytucją w celu weryfikacji treści wiadomości. Pracownicy mogą potwierdzić, czy istnieje rzeczywista potrzeba dokonania płatności lub uzupełnienia danych.

Źródło informacji: Komenda Powiatowa Policji w Lubinie, przedstawiciel prasowy asp. szt. Krzysztof Pawlik.

Źródło: https://lubin.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024