W Lubinie doszło do zdarzenia, które wywołało poważne reperkusje. Mieszkaniec tego miasta, należący do mniejszości narodowej, postanowił odebrać swoją córkę z przedszkola będąc w stanie silnego upojenia alkoholowego. Jego nieodpowiedzialne zachowanie nie uszło uwadze innych rodziców, co skutkowało interwencją policji.

38-letni mężczyzna, niebędący obywatelem Polski, mimo świadomości swojego stanu, zdecydował się prowadzić samochód marki Toyota, by przyprowadzić swoje dziecko do domu. Jego trudności z manewrowaniem pojazdem na parkingu przedszkolnym zaniepokoiły innego rodzica, który powiadomił o tym fakcie odpowiednie służby.

Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze policji stwierdzili, że kierowca ma ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Dodatkowo ujawniono, że mężczyzna posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wydany przez Sąd w Legnicy w poprzednim roku. W obliczu tych okoliczności, córka została przekazana pod opiekę matki.

Podejrzany otrzymał trzy zarzuty: kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów oraz narażenia życia i zdrowia dziecka. W wyniku szybkiego postępowania sądowego, został on skazany na sześciomiesięczną karę pozbawienia wolności, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Ofiar Wypadków Drogowych.

Akcja ta skłoniła lokalne władze do apelu o czujność i reagowanie w sytuacjach zagrożenia na drodze. Podkreślono, że zgłoszenie na numer 112 o podejrzeniu prowadzenia pojazdu przez osobę nietrzeźwą może zapobiec potencjalnej tragedii. Hasła „”Widzisz – Reaguj! Piłeś – Nie jedź!”” stały się przestrogą dla mieszkańców.

asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, podkreślił wagę odpowiedzialnego zachowania na drodze oraz konsekwencje prawne, jakie mogą spotkać osoby naruszające prawo.

Źródło: https://lubin.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024