Na terenie Dolnego Śląska funkcjonariusze policyjni odnotowali serię zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych, w których seniorzy zostali zwabieni fałszywymi obietnicami inwestycji w akcje „”Baltic Pipe””. Jedna z pokrzywdzonych osób straciła 25 tysięcy złotych, natomiast inna aż 118 tysięcy złotych. Policja wzywa do ostrożności w obliczu rosnącej liczby prób oszustw finansowych online, zwłaszcza na rynku kryptowalut i przy zakupie akcji poprzez serwisy internetowe.

Pierwszy z pokrzywdzonych, 72-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego, zainteresował się możliwością zakupu akcji „”Baltic Pipe””. Po wypełnieniu ankiety na stronie internetowej i podaniu swojego numeru telefonu, skontaktował się z nim rzekomy doradca inwestycyjny. Niestety, po wprowadzeniu swoich danych i wykonaniu instrukcji oszusta, mężczyzna stracił 25 tysięcy złotych.

W podobnym przypadku, 97-letni senior z powiatu trzebnickiego, został oszukany na ponad 118 tysięcy złotych. Oszuści, po początkowym przelewie na 900 złotych, uzyskali zdalny dostęp do jego konta bankowego. Córka seniora odkryła nieautoryzowane transakcje, jednak pomimo zgłoszenia sprawy na Policję, pokrzywdzony nie odzyskał swoich środków.

Lubińscy funkcjonariusze podkreślają, że takie oszustwa często kuszą wizją szybkich zysków przy minimalnych nakładach finansowych. Apelują o ostrożność, unikanie udostępniania danych do logowania, instalowania nieznanych aplikacji i korzystania z podejrzanych stron internetowych. W przypadku podejrzenia oszustwa zalecają kontakt z bankiem i złożenie zawiadomienia na Policję.

Ostrzeżenie: asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Źródło: https://lubin.policja.gov.pl/

Archiwum: luty 2024