Kolejne przypadki oszustw z udziałem fałszywych wnuczków oraz osób podszywających się pod funkcjonariuszy policji zmuszają organy ścigania do ciągłego informowania i ostrzegania obywateli. Wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia o przestępcach, którzy wykorzystując dobrą wolę i zaufanie ludzi, doprowadzają do finansowych strat.

Jedna z zaobserwowanych metod to „”na wnuczka””, gdzie oszust kontaktuje się z seniorami, udając ich najbliższych. W Oleśnicy 78-letnia kobieta straciła 20 tysięcy złotych i 50 euro, przekazując pieniądze oszustowi, który podał się za jej wnuczka potrzebującego pilnej pomocy finansowej po wypadku. Innym przykładem jest działanie „”na policjanta””, gdzie przestępcy, podając się za funkcjonariuszy, przekonują ofiary o konieczności przekazania oszczędności w celu uniknięcia większych strat finansowych. W Dzierżoniowie 61-letnia kobieta wypłaciła 41 tysięcy złotych, myśląc, że pomaga w akcji policji.

Dolnośląska policja notuje kolejne przypadki, podkreślając, że mimo licznych ostrzeżeń, oszuści nadal znajdują nowe ofiary. Przypomina się również, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy w ramach działań operacyjnych. W obliczu rosnącej liczby oszustw, ważne jest, aby każdy podejrzany kontakt telefoniczny był natychmiast przerywany i zgłaszany organom ścigania.

Zaleca się, by szczególnie osoby starsze były informowane przez swoich bliskich o metodach działania oszustów i zachowywały ostrożność podczas odbierania połączeń od nieznajomych. Edukacja i ciągła rozmowa na temat zagrożeń może uchronić wiele osób przed stratami.

Źródło: https://lubin.policja.gov.pl/

Archiwum: luty 2024